59-700 Bolesławiec
ul. Tyrankiewiczów 11
Nauczyciele i uczniowie bolesławieckich szkół ponadpodstawowych dnia 11 marca 2024 r. wzięli udział w zorganizowanym przez Powiatowe Centrum Edukacji i Kształcenia Kadr w I Liceum Ogólnokształcącym w Bolesławcu wykładzie „TECHNOLOGIE KOSMICZNE”. Prelegentem był Sławomir Małkowski, absolwent I LO w Bolesławcu, a obecnie kierownik systemów wbudowanych w holendersko – włoskiej firmie Revolv Space współpracującej z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA). Prowadzący rozpoczął od podzielenia się swoją pasją i doświadczeniem zawodowym w dziedzinie technologii kosmicznych. Następnie szczegółowo omówił sztuczne satelity, założenia projektowe, testy, ich produkcję, aż do umieszczenia ich na orbicie. Dużo uwagi poświęcił zastosowaniu satelitów, komunikacji satelitarnej oraz prowadzeniu badań naukowych. Uczniowie po wykładzie, zafascynowani tematyką, mieli możliwość dyskusji na temat konkretnych rozwiązań, jak i możliwości podjęcia w przyszłości pracy w tej branży.
W drugiej części spotkania odbyły się warsztaty VR pt. „Aleee kosmos!” prowadzone przez pana Macieja Pronkiewicza, doradcę informatyki w PCEiKK. Celem warsztatów było zaprezentowanie praktycznego i profesjonalnego wykorzystania wirtualnej rzeczywistości w technologiach kosmicznych. Podczas spotkania uczestnicy mieli możliwość zobaczenia jak rozwiązania firmy HTC, jednego z wiodących producentów zestawów VR, wspierają kosmonautów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) oraz stanowią narzędzie uzupełniające ich przygotowania do realizacji misji w przestrzeni kosmicznej. Oczywiście najciekawszą częścią warsztatów było wirtualne przeniesienie grupy uczniów na Międzynarodową Stację Kosmiczną oraz „posmakowanie” przez nich uczucia stanu nieważkości poza stacją kosmiczną.
Wykład i warsztaty, podczas których VR został zaprezentowany w profesjonalnych zastosowaniach, innych niż tylko rozrywka, potwierdzają bardzo duże zainteresowanie tą technologią, która wykorzystana w interesujący i bezpieczny sposób może stanowić bardzo interesujące i efektywne narzędzie dydaktyczne.
Zapraszamy uczniów zafascynowanych wirtualną rzeczywistością na organizowane przez pana Macieja Pronkiewicza ogólnopolskie wydarzenie pod nazwą „Letnia Akademia VR”, które odbędzie się 24 maja 2024 r. Wszystkich uczniów szkół ponadpodstawowych i ich opiekunów zainteresowanych udziałem w akademii zapraszamy na stronę: https://www.wirtualium.agh.edu.pl/LAVR
“W pracy nauczyciela uczenie się jest równie ważne jak uczenie innych”
59-700 Bolesławiec
ul. Tyrankiewiczów 11