59-700 Bolesławiec
ul. Tyrankiewiczów 11
Wydział Edukacji dla Rynku Pracy Ośrodka Rozwoju Edukacji w Warszawie zaprasza do udziału w warsztatach online „Realizacja podstaw programowych kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego w zakresie kształtowania kompetencji personalnych i społecznych w zawodach z branży budowlanej (BUD)".
Warsztaty online odbędą się w terminie:
Wydarzenie skierowane jest do dyrektorów i wicedyrektorów szkół, nauczycieli realizujących kształcenie w zawodach, nauczycieli-konsultantów, doradców metodycznych, pracowników placówek doskonalenia nauczycieli, którzy realizują zadania związane z kształceniem w zawodach branży budowlanej.
Celem jest:
Warsztaty online odbędą się za pośrednictwem platformy ClickMeeting.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Pracownia Kształcenia Zawodowego i Doradztwa Zawodowego przy Opolskim Centrum Edukacji organizuje w terminie 13 listopada 2023 – 08 czerwca 2024 Kwalifikacyjny kurs pedagogiczny dla nauczycieli praktycznej nauki zawodu.
Kurs organizowany jest formie on-line na platformie elearningowej.
Zapisy na kurs poprzez System Obsługi Kursów https://kursy.rcre.opolskie.pl/katalog/forma/3749 .
Informacje o kursie
Kurs on-line.
Celem kursu jest przygotowanie nauczyciela do praktycznego nauczania zawodu z uwzględnieniem różnorodności zawodów i ich specjalności poprzez kształtowanie umiejętności planowania i organizowania pracy dydaktycznej i wychowawczej.
Zakres tematyczny jest zgodny z ramowy program kursu pedagogicznego dla nauczycieli praktycznej nauki zawodu zatwierdzonym przez Departament Kształcenia Nauczycieli MEN i obejmuje zagadnienia z zakresu podstaw wiedzy o nauczaniu i wychowaniu, oraz metodyki nauczania praktycznej nauki zawodu.
Kurs obejmuje 130 godzin pracy własnej uczestników na platformie moodle (rozwiązujesz zadania w dogodnym dla siebie czasie) oraz 20 godzin obserwacji zajęć.
Dodatkowe informacje:
Uzyskiwane kwalifikacje:
Kurs nadaje kwalifikacje pedagogiczne do zajmowania stanowiska nauczyciela praktycznej nauki zawodu. Absolwenci otrzymują Świadectwo ukończenia kursu kwalifikacyjnego zgodnie z wymogami rozporządzenia MEN z dnia 28 maja 2019 r. w sprawie placówek doskonalenia nauczycieli (Dz. U. z 2019 r., poz. 1045) oraz uzyskują kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela praktycznej nauki zawodu w branżowych szkołach I stopnia, branżowych szkołach II stopnia, technikach i szkołach policealnych, w tym w szkołach w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich zgodnie z rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz.U. poz. 1575 ze zm.).
Adresatami kursu są nauczyciele praktycznej nauki zawodu którzy nie posiadają przygotowania pedagogicznego oraz spełniają jeden z poniższych warunków – ukończyli:
- studia na kierunku zgodnym z nauczanym przedmiotem lub prowadzonymi zajęciami,
- studia na kierunku, którego efekty uczenia się obejmują treści nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć, wskazane w podstawie programowej dla tego przedmiotu na odpowiednim etapie edukacyjnym,
oraz osoby, które-
- posiadają świadectwo dojrzałości i dokument potwierdzający kwalifikacje zawodowe w zakresie zawodu, którego będą nauczać, a także co najmniej dwuletni staż pracy w zawodzie, którego będą nauczać,
- posiadają tytuł mistrza w zawodzie, którego będą nauczać.
Webinaria PARP, ukazujące wyniki badań ogólnopolskich i branżowych prowadzonych w ramach Bilansu Kapitału Ludzkiego, Branżowego Bilansu Kapitału Ludzkiego oraz Branżowego Bilansu Kapitału Ludzkiego II. Dyskusje na temat trendów i zjawisk kształtujących rynek pracy, kompetencji potrzebnych przez pracodawców, sposobów rozwoju kompetencji, kierunkach rozwoju w poszczególnych branżach i przygotowaniu pracodawców na te zmiany.
Dynamiczna mobilność czy ewolucyjne zmiany? Przyszłość branży motoryzacja i elektromobilność w świetle badań BBKL – 19.10.23 r.
Innowacyjność a rozwój kapitału ludzkiego. Spotkanie wokół wyników II edycji projektu BBKL dla branży nowoczesnych usług biznesowych (NUB) – 24.10.23 r.
Hiperspecjalizacja czy interdyscyplinarność - jaki kierunek rozwoju wybierze sektor usług rozwojowych? – 26.10.23 r.
Adaptacja do trudnych czasów. Premiera Branżowego Bilansu Kapitału Ludzkiego w sektorze opieka zdrowotna i pomoc społeczna – 8.11.23 r.
Trendy, oczekiwania społeczne, wymogi prawne – jak wykorzystać szansę na rozwój? Przyszłość branży żywności wysokiej jakości – pomiędzy optymalizacją a innowacją – 10.11.23 r.
Sektor chemiczny na ścieżce przyszłości – spotkanie wokół wyników II edycji Branżowego Bilansu Kapitału Ludzkiego – 16.11.23 r.
Już w najbliższy czwartek „Kongres Rozwoju Energii Przyszłości. Zawody Przyszłości". Przedstawiciele Ministerstwa Edukacji i Nauki, eksperci z branży energetycznej, naukowcy, dziennikarze, analitycy i przedsiębiorcy będą dyskutowali o wyzwaniach i szansach związanych m.in. z transformacją energetyczną, rozwojem sztucznej inteligencji i nowych technologii. Ważnym punktem debaty będzie także kwestia zawodów przyszłości i konieczności dostosowania kształcenia do wyzwań współczesnego świata. Zapraszamy do śledzenia transmisji z kongresu.
Celem wydarzenia jest popularyzacja wiedzy dotyczącej energetyki oraz nowych technologii energetycznych. Uczestnicy konferencji będą rozmawiali także o przygotowaniu kadr na potrzeby sektora energetycznego oraz nowoczesnej gospodarki.
Ważnym punktem kongresu będzie dyskusja na temat zawodów przyszłości, rozwoju kompetencji i kształcenia w świecie przesyconym nowymi technologiami, w którym coraz większą rolę odgrywa sztuczna inteligencja.
Wydarzenie odbędzie się w Centrum Badawczym Polskiej Akademii w Jabłonnej.
Transmisja z wydarzenia będzie prowadzona na profilach Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Ośrodka Rozwoju Edukacji na kanale You Tube.
Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, Urząd Komisji Nadzoru Finansowego, KDPW_CCP oraz Fundacja GPW mają przyjemność zaprosić Państwa do oglądania transmisji z uroczystości „Ring the Bell for Financial Literacy", która zainauguruje tegoroczną edycję World Investor Week (WIW).
Wydarzenie odbędzie się w dniu 2.10.2023 r.
AGENDA:
8:58 Otwarcie „Ring the Bell for Financial Literacy"
Przywitanie przez Moderatora
9:00 „Ring the Bell"
Uderzenie w dzwon przez przedstawicieli Organizatorów Wydarzenia:
GPW, UKNF, KDPW_CCP, Fundacji GPW
9:01 – 9:20 Przemówienia otwierające
Emisja nagrania z polskimi napisami
9:30 – 9:50 Czy inwestując pieniądze zawsze pomnożysz kapitał – czym różnią się inwestycje na rynku kapitałowym od „okazji" inwestycyjnych
9:50 – 10:10 Cyberoszustwa inwestycyjne – jak nie dać się okraść w Internecie
10:10 – 10:40 Skąd czerpać wiedzę o inwestowaniu – prezentacja agendy WIW w Polsce i projektów edukacyjnych Organizatorów.
Warsztaty online odbędą się w dwóch terminach (dla dwóch grup szkoleniowych):
Wydarzenie skierowane jest do dyrektorów i wicedyrektorów szkół, nauczycieli realizujących kształcenie w zawodach, nauczycieli-konsultantów, doradców metodycznych, pracowników placówek doskonalenia nauczycieli, którzy realizują zadania związane z kształceniem w zawodach branży hotelarsko-gastronomiczno-turystycznej.
Celem jest:
Warsztaty online odbędą się za pośrednictwem platformy ClickMeeting.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Elektroniczny formularz rejestracji.Zapraszamy do udziału.
Webinar pt. Branżowe Symulacje Biznesowe na lekcjach biznesu i zarządzania, który odbędzie się15.06.2023 (tj. czwartek) o godz. 16:00.
Uczestnicy podczas spotkania będą mogli zapoznać się z jedną z metod nauczania nowego przedmiotubiznes i zarządzanie, który od września zastąpi podstawy przedsiębiorczości. Pokażemy narzędzie, dzięki któremu uczniowie podczas zajęć mogą zakładać oraz prowadzić wirtualne przedsiębiorstwo w wybranej branży lub w branży, w której się kształcą (https://revas.pl/symulacje/)
Webinar jest skierowany do nauczycieli podstaw przedsiębiorczości oraz dyrektorów szkół.
Dzień po spotkaniu, uczestnikom zostaną przesłane zaświadczenia potwierdzające wzięcie udziału w sesji.
Zapisy: https://revas.pl/jak-uczyc-biz/
- „Moje finanse – praktyczne zastosowanie matematyki" – I edycja, 16 maja 2023 r., 10:00-12:05 - szczegóły
- „System emerytalny w Polsce – sposoby zabezpieczenia spokojnej starości", 23 maja 2023 r., 10:00-11:05 - szczegóły
- „Cyberprzestępcy w świecie finansów", 29 maja 2023 r., 10:00-11:05 - szczegóły
- „Zawód maklera papierów wartościowych, doradcy inwestycyjnego, przykłady innych zawodów związanych z rynkiem kapitałowym", 2 czerwca 2023 r., 10:00-12:05 - szczegóły
- „Bezpieczny telefon – jak chronić się przed cyberprzestępcami", 15 czerwca 2023 r., 10:00-11:05 - szczegóły
Rejestracja na webinaria odbywa się online.
Program „Młodzi Przedsiębiorczy", realizowany przez Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej, zwracał uwagę na kształtowanie kompetencji społecznych uczniów na lekcjach przedsiębiorczości. Składał się z dwóch ścieżek. W ramach pierwszej, czyli ścieżki podstawowej, nauczyciele pracowali z gotowymi scenariuszami lekcji przedsiębiorczości. W ramach drugiej, czyli ścieżki rozszerzonej, uczniowie z pomocą mentora pracowali nad rozwijaniem swoich pomysłów na firmy i ubiegali się o grant na ich przetestowanie.
Podczas konferencji zostaną przedstawione wypracowane materiały, do wykorzystania w procesie kształcenia uczniów, oraz efekty stosowania metody projektu na lekcjach przedsiębiorczości. Uczestnicy zdobędą praktyczną wiedzę i gotowe narzędzia. Zostaną także zainspirowani do wzmacniania kompetencji społecznych u uczniów szkół, prowadzących kształcenie w zawodach szkolnictwa branżowego, które pomogą im w przyszłości prowadzić własny biznes i osiągnąć sukces.
Pierwsza część konferencji obejmuje następujące zagadnienia:
Druga część konferencji zawiera:
Link do zapisów na konferencję
Ośrodek Rozwoju Edukacji zaprasza do udziału w ponowionym naborze ekspertów branżowych w ramach zadania: odbiór 560 e-materiałów do kształcenia zawodowego.
Przedmiotem postępowania o numerze WA-ZUZP.2611.9.2023 jest świadczenie usługi polegającej na odbiorze 223 z 560 e-materiałów poprzez opracowanie zestawu raportów z kolejnych etapów weryfikacji e-materiałów do kształcenia zawodowego dla wskazanych zawodów w ramach branż:
1) branża audiowizualna (AUD); 2) branża budowlana (BUD); 3) branża ceramiczno-szklarska (CES); 4) branża chemiczna (CHM); 5) branża drzewno-meblarska (DRM); 6) branża elektroenergetyczna (ELE); 7) branża teleinformatyczna (INF); 8) branża leśna (LES); 9) branża mechaniczna (MEC); 10) branża opieki zdrowotnej (MED); 11) branża mechaniki precyzyjnej (MEP); 12) branża przemysłu mody (MOD); 13) branża motoryzacyjna (MOT); 14) branża metalurgiczna (MTL); 15) branża ogrodnicza (OGR); 16) branża rolno-hodowlana (ROL);
17) branża spożywcza (SPC); 18) branża spedycyjno-logistyczna (SPL); 19) branża pomocy społecznej (SPO); 20) branża rybacka (RYB); 21) branża transportu drogowego (TDR);
22) branża transportu kolejowego (TKO); 23) branża transportu lotniczego (TLO).UWAGA! W postępowaniu WA-ZUZP.2611.9.2023 zmieniły się warunki udziału oraz punktowane kryteria oceny doświadczenia dodatkowego.
Ogłoszenie skierowane jest do:
a) czynnych nauczycieli kształcenia zawodowego lub
b) instruktorów praktycznej nauki zawodu lub
c) pracodawców lub pracowników, którzy współpracują ze szkołami lub placówkami kształcenia zawodowego lub z instytutami naukowymi, badawczymi lub placówkami doskonalenia nauczycieli w ramach związanych z kształceniem zawodowym projektów pozakonkursowych zleconych przez MEiN do realizacji przez te instytuty lub placówki lub
d) przedstawicieli partnerów społecznych, członków Sektorowych Rad ds Kompetencji, przedstawicieli instytucji Klastra, którzy współpracują ze szkołami lub placówkami kształcenia zawodowego lub z instytutami naukowymi, badawczymi lub placówkami doskonalenia nauczycieli w ramach związanych z kształceniem zawodowym projektów pozakonkursowych zleconych przez MEiN do realizacji przez te instytuty lub placówki.
Jednocześnie zostaną odrzucone oferty osób, które w projektach realizowanych w ramach konkursu nr POWR.02.15.00-IP.02-00-003/20 pn. Tworzenie e-materiałów do kształcenia zawodowego (POWR.02.15.00-00-3013/20-00, POWR.02.15.00-00-3018/20-00, POWR.02.15.00-00-3019/20-00, POWR.02.15.00-00-3031/20-00, POWR.02.15.00-00-3035/20-00, POWR.02.15.00-00-3036/20-00, POWR.02.15.00-00-3039/20-00, POWR.02.15.00-00-3043/20-00, POWR.02.15.00-00-3047/20-00, POWR.02.15.00-00-3048/20-00, POWR.02.15.00-00-3049/20-00, POWR.02.15.00-00-3051/20-00, POWR.02.15.00-00-3056/20-00) są, były lub będą zaangażowane jako kadra projektu konkursowego lub wyłoniony przez beneficjentów projektów konkursowych autor/współautor materiału multimedialnego lub ekspert weryfikujący e-materiał lub materiał multimedialny, w ramach branży, do której należy zawód, do którego składana jest oferta.
Lista projektów realizowanych w ramach konkursu nr POWR.02.15.00-IP.02-00-003/20 pn. Tworzenie e-materiałów do kształcenia zawodowego :
10. POWR.02.15.00-00-3048/20-00, AKADEMIA FINANSÓW I BIZNESU VISTULA
11. POWR.02.15.00-00-3049/20-00, AKADEMIA FINANSÓW I BIZNESU VISTULA
12. POWR.02.15.00-00-3051/20-00, POLITECHNIKA ŁÓDZKA
13. POWR.02.15.00-00-3056/20-00, GROMAR SP. Z O.O.
Ważne! Oferent może złożyć ofertę do wszystkich części postępowania.
Ze względu na obowiązującą ustawę Prawo zamówień publicznych ww nabór ekspertów branżowych przeprowadzany jest w trybie „unijnym", który wymaga złożenia oferty podpisanej podpisem kwalifikowanym (podpisem komercyjnym). Podpis kwalifikowany to podpis elektroniczny, który można zakupić u jednego z certyfikowanych dostawców.
Termin składania ofert trwa do 22 maja 2023 r. do godz. 10.00.
Szczegóły dotyczące naboru dostępne są na stronie portalu SmartPZP
Szanowni Państwo!
Zapraszamy do udziału w zdalnym seminarium metodologicznym dedykowanym re - i up- skillingowi w motoryzacji.
11-ego maja będziemy rozmawiać o koniecznych kierunkach rozwoju, potrzebach i możliwościach.
Na wirtualnej sali szkoleniowej spotkają się firmy, ale też instytucje szkoleniowe i szkoły, w tym dla dorosłych.
To ważne, by określić pożądane kierunki kształcenia i zweryfikować, jakie możliwości obecnie mają dorośli w ramach kształcenia ustawicznego.
Zapraszam serdecznie do udziału i dyskusji!
W szczególności liczymy na Działy HR oraz doradców zawodowych/personalnych!
Zapisy do 10.05. pod linkiem: https://forms.gle/MxJ1dnHm3UUQoAeX7
Wydział Edukacji dla Rynku Pracy we współpracy z Wydziałem Doradztwa Edukacyjno-Zawodowego Ośrodka Rozwoju Edukacji zaprasza do udziału w konferencji z częścią warsztatową „Rozwijanie umiejętności kadr zarządzających w edukacji formalnej zgodnie z podstawowymi założeniami polityki na rzecz rozwoju umiejętności (ZSU 2030)", która odbędzie się online 10 maja 2023 r.
Do udziału w wydarzeniu zapraszamy dyrektorów szkół każdego szczebla oraz kadrę zarządzającą placówek doskonalenia nauczycieli, poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz innych placówek systemu oświaty.
Elektroniczny formularz zapisu.
Wydział Edukacji dla Rynku Pracy Ośrodka Rozwoju Edukacji w Warszawie zaprasza na bezpłatne szkolenie on-line „ Ewaluacja pracy własnej nauczyciela teoretycznych i praktycznych przedmiotów zawodowych", które odbędzie się w terminie od 11 maja do 28 maja 2023 r.
Szkolenie przeznaczone jest dla nauczycieli przedmiotów zawodowych, doradców zawodowych i metodycznych oraz specjalistów poradni psychologiczno-pedagogicznych.
Szkolenie realizowane będzie metodą e-learningową w trybie asynchronicznym i będzie miało charakter samokształceniowy. Uczestnicy samodzielnie zapoznawać się będą z proponowanymi w ramach szkolenia treściami oraz wykonywać ćwiczenia w wybranym dla siebie tempie i czasie.
Celem szkolenia jest:
Udział w szkoleniu jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona.
Szczegółowe informacje, program szkolenia, zasady rekrutacji oraz zapisy.
“W pracy nauczyciela uczenie się jest równie ważne jak uczenie innych”
59-700 Bolesławiec
ul. Tyrankiewiczów 11