59-700 Bolesławiec
ul. Tyrankiewiczów 11
Ponad 80 uczestników wzięło udział w zorganizowanej przez Powiatowy Zespół Szkół i Placówek Specjalnych w Bolesławcu w partnerstwie z Powiatowym Centrum Edukacji i Kształcenia Kadr w Bolesławcu konferencji pt. „Wykorzystanie nowoczesnych technologii w kształceniu specjalnym. Rola placówki specjalnej w edukacji włączającej”, która odbyła się dnia 06.11.2024 r. w PZSiPS w Bolesławcu.
Celem konferencji było przedstawienie pomysłów na wykorzystanie nowoczesnych technologii w kształceniu specjalnym oraz prezentacja doświadczeń w zakresie funkcjonowania i stosowania edukacji włączającej w szkołach i placówkach.
Konferencja została objęta honorowym patronatem Dolnośląskiego Kuratora Oświaty, a wśród zgromadzonych gości byli m.in.: pani Ewa Skrzywanek Dolnośląska Kurator Oświaty, pan Dariusz Wójcik Dolnośląski Wicekurator Oświaty, dyrektorzy, wizytatorzy i specjaliści Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty reprezentujący Wrocław oraz delegatury w Jeleniej Górze, Legnicy i Wałbrzychu, pani Katarzyna Nowakowska - kierownik Wydziału Edukacji Włączającej Ośrodka Rozwoju Edukacji w Warszawie. Wydarzenie zgromadziło lokalne władze samorządowe, w tym pana Tomasza Gabrysiaka Starostę Bolesławieckiego, pana Patryka Hałkę Wicestarostę, pana Macieja Małkowskiego Przewodniczącego Rady Powiatu wraz z zastępcą panem Antonim Stecem, panią Alinę Zarembecką Członka Zarządu, panią Katarzynę Ziębę naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Bolesławcu wraz z zastępcą panem Mariuszem Mendochą oraz panią Małgorzatę Wichę naczelnik Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Bolesławiec. Odbiorcami prelekcji byli także dyrektorzy, nauczyciele i pedagodzy placówek edukacyjnych, szkół, poradni oraz ośrodków doskonalenia z regionu Dolnego Śląska.
Konferencję uroczyście otworzyła pani Izabela Ziętka - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, łącząc się z uczestnikami za pomocą nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych.
W trakcie konferencji poruszono wiele tematów związanych z nowymi technologiami w edukacji oraz zmianami w edukacji włączającej. Wśród wykładowców znaleźli się wybitni specjaliści - dr Radosław Piotrowicz z Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie oraz dr Karol Pawlak ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Prezentacje kolejnych prelegentów obejmowały przykłady zastosowania wirtualnej rzeczywistości w kształceniu specjalnym, wykorzystania robotów edukacyjnych Photon, aplikacji edukacyjnych oraz narzędzi wspierających komunikację. Natomiast uczestnicy zajęć otwartych mieli okazję zapoznać się z innowacyjnymi metodami nauczania, które pozwalają na dostosowanie materiałów do indywidualnych potrzeb uczniów. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także stanowiska nowoczesnych technologii wykorzystywanych w edukacji.
Ostatnim elementem konferencji był panel dyskusyjny pt. „Szanse i wyzwania w edukacji włączającej” moderowany przez panią Bożenę Browarczyk starszego wizytatora Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty. W panelu głos zabrali dyrektorzy różnego typu szkół i placówek z naszego regionu. Zespół wypracował rekomendacje odnośnie dalszych kierunków działań w zakresie wykorzystywania nowoczesnych technologii w kształceniu specjalnym.
Na zakończenie spotkania pani Ewa Skrzywanek Dolnośląska Kurator Oświaty dokonała podsumowania konferencji wyrażając uznanie dla inicjatywny organizatorów.
“W pracy nauczyciela uczenie się jest równie ważne jak uczenie innych”
59-700 Bolesławiec
ul. Tyrankiewiczów 11