59-700 Bolesławiec
ul. Tyrankiewiczów 11
Noty informacyjne Cedefop (Europejskie Centrum Rozwoju Szkolenia Zawodowego):
Departament Kształcenia Zawodowego w MEN wersji o wersji publikacji Komisji Europejskiej pt. „Kompendium rozszerzonych profesorów w zakresie edukacji ekologicznej w edukacji i szkolenia zawodowego”. Kompendium 2024 jest kontynuacją administratorów z 2023 r. i stanowi dorobek integracji Grupy Roboczej ds. edukacji opartej i zielonej edukacji. Tegoroczna publikacja zawiera 63 zastosowania zaawansowanych technologii z 22 krajów UE , w tym z Polskimi aspektami ekologicznymi w kształceniu i szkoleniu zawodowym. Przykład dotyczy projektu pt. Porozumienie branżowe na rzecz kształcenia i szkolenia polityczne, w ramach których m.in. jest przeglądem oraz aktualizacja podstawowych programów w branżach, z uwzględnieniem wymagań na „zielone” umiejętności dostępne z transformacją ekologiczną w gospodarstwie domowym.
Kompendium jest dostępne w języku angielskim na stronie internetowej Urzędu Publikacji Unii Europejskiej, link .
Publikacja została również udostępniona przez MEN za pośrednictwem strony internetowej infozawodowe.men.gov.pl , w przypadku aktualizacji . Tam też jest więcej specjalistycznego na jej temat.
Na stronie ORE opublikowano Projekty programów nauczania 2024 :
W Wydziale Kształcenia Zawodowego i Edukacji dla Rynku Pracy trwają prace nad „Opracowanie przykładowych programów nauczania dla zawodów ujętych w rejestracji szkolnictwa branżowego”. Przy udziale ekspertów opracowywanych są przykłady programów nauczania:
Podstawowym dokumentem określającym zakres treści nauczania, w tym wiedzy, umiejętności oraz tzw. Podstawa techniczna to podstawa programowa kształcenia w szkolnictwie branżowym, przeznaczona dla każdego rozpatrywania sprawy przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Program nauczania treści stanowi opis sposobu realizacji celów kształcenia i nauczania wydanych w oparciu o programowej i jest objęty obowiązkiem w organizacji edukacji szkolnej. Program pełni w tym przypadku pomocniczą i służy do zaplanowania i organizacji procesu kształcenia, aby uzyskać efekty wynikające z zastosowania programu.
Opracowywane w ORE programy zostaną zamieszczone na stronie internetowej Ośrodka Rozwoju Edukacji. Szkoła będzie mogła bezpośrednio pobierać gotowe dokumenty lub wykorzystać je w przygotowaniu szkolnych programów, po dokonaniu niezbędnej weryfikacji i dostosowaniu do obowiązujących przepisów.
Komunikaty CKE:
- formuła 2019
- formuła 2017
- formuła 2012
Jeśli chcecie zapoznać swoich uczniów z lokalnym środowiskiem pracy oraz przyszłymi potencjalnymi pracodawcami to zapraszamy Was do programu ,,Otwarta firma".
Jest to projekt dedykowany uczniom szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych, w ramach którego młodzież ma niepowtarzalną szansę na wizytę w wybranych firmach lub instytucjach.
Program "Otwarta firma" jest realizowany przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, który trwa od 13 do 19 listopada br. Spotkania można organizować aż do 15 grudnia br.
Zapraszamy do rejestracji i aktualizacji danych na platformie.
Wszystkie szkoły biorące udział w programie mogą przystąpić do Konkursu na Najaktywniejszą Szkołę, w którym 10 najaktywniejszych szkół, zarówno podstawowych jak i ponadpodstawowych, zostanie nagrodzonych pamiątkowymi statuetkami oraz dyplomami.
KONTAKT: urszula.jackowska@junior.org.pl
Komunikaty CKE – rok szkolny 2023/2024:
Egzaminy zawodowe
Refernet Polska, sieć instytucji stworzona przez CEDEFOP działająca w ramach Instytutu Badań Edukacyjnych, organizuje konkurs filmowy z atrakcyjnymi nagrodami. Co trzeba zrobić? Przygotować krótki - maksymalnie 3-minutowy - klip w dowolnej konwencji i technice, którego tematem przewodnim będzie jedno z haseł konkursu:
Na zgłoszenia Refernet Polska czeka do 30 listopada br. Na zwycięzców konkursu czekają atrakcyjne nagrody w formie bonów zakupowych:
Szczegółowe informacje dotyczące konkursu można znaleźć na stronie Refernet.
Zapraszamy do zapoznania się z "Narzędziownikiem nauczyciela" przedmiotu biznes i zarządzanie - nieodpłatnym zestawem materiałów i narzędzi opartych na wymaganiach podstawy programowej.
W skład narzędziownika wchodzą:
1. Szkolenie e-learningowe dla nauczycieli
2. Drukowany pakiet materiałów dla nauczyciela i uczniów, a w nim m.in. program nauczania przedmiotu w zakresie podstawowym, scenariusze lekcji do wszystkich 6 części przedmiotu, w tym symulacja zarządzania projektem zespołowym
3. Narzędzie edukacyjne online - prowadzące uczniów przez realizację projektów zespołowych.
ODBIERZ "Narzędziownik nauczyciela przedmiotu biznes i zarządzanie"!
Wirtualny Festiwal Umiejętności Zawodowych jest wydarzeniem cyklicznym organizowanym od 2020 r. Jego celem jest zapoznanie uczniów ze specyfiką pracy w obszarach handlu oraz szeroko rozumianej logistyki. Poszczególne prelekcje prowadzą pracownicy Grupy Eurocash oraz trenerzy Akademii Umiejętności, posiadający bogate doświadczenie zawodowe w branży FMCG, dysponujący szeroką wiedzą fachową. Celem każdej edycji Wirtualnego Festiwalu Umiejętności Zawodowych jest również przekazanie uczniom wiedzy (w ramach doradztwa zawodowego) jak planować swoją ścieżkę kariery, jak odnaleźć się na rynku pracy oraz jak rozwijać kompetencje zawodowe i osobiste.
Udział w wydarzeniu jest całkowicie bezpłatny.
Szczegółowy plan spotkania, informacje organizacyjne oraz przyjmowane do 9 maja zgłoszenia uczestników (za pomocą formularza rejestracyjnego) znajdują się w załączniku: Zaproszenie WFUZ 10.05.2023
22 listopada 2022 r. (wtorek) 13:00-14:00
Gadanie o relacjach - Kontakty międzyludzkie online i offline
24 listopada 2022 r. (czwartek) 12:50-13:50
Gadanie o graniu – czyli dlaczego gaming nie musi być zły
29 listopada 2022 r. (wtorek) 12:50-13:50
Gadanie o twórczości internetowej – jak robić to dobrze
6 grudnia 2022 r. (wtorek) 12:50-13:50
Gadanie o mrocznych aspektach internetu
8 grudnia 2022 r. (czwartek) 12:50-13:50
Gadanie o uczeniu się – efektywne pochłanianie wiedzy w dobie technologii cyfrowych
Młodzi na rynku pracy – raport. Badanie "Wyzwania młodych na rynku pracy" zostało sfinansowane w ramach programu akceleracyjnego Biznes w Kobiecych Rękach. Realizacja publikacji: Sieć Przedsiębiorczych Kobiet, Mobile Institute.
Kobiety w „męskich” zawodach – raport, Digital Economy Lab UW, Sieć Przedsiębiorczych Kobiet.
Szanowni Państwo, serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie „Zawodowiec Roku 2022”. Konkurs jest organizowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki przy wsparciu Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, a partnerem konkursu jest KGHM Polska Miedź S.A. Celem konkursu jest wyróżnienie najlepszych nauczycieli kształcenia zawodowego, którzy z pasją i zaangażowaniem edukują przyszłe kadry na potrzeby nowoczesnej gospodarki. Kandydaci do tytułu Zawodowca Roku 2022 powinni:
Zgłoszenia można dokonać poprzez wypełnienie Formularza zgłoszeniowego na stronie internetowej: https://www.frse.org.pl/zawodowiec-roku-2022 Nagrodami dla każdego Uczestnika, który otrzyma tytuł „Zawodowca Roku 2022” w danej Dziedzinie oraz dla „Wyróżnionych Uczestników” są dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Zostaną one wręczone na Uroczystej Gali. Termin przesyłania zgłoszeń do 30 listopada 2022 r. W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego: Dagmara Wieczorkowska ( dwieczorkowska@frse.org.pl , tel. 505 432 672) Agata Kłopotowska ( aklopotowska@frse.org.pl , tel. 505 330 181)”. Z poważaniem |
Piotr Bartosiak Dyrektor Departamentu Strategii, Kwalifikacji i Kształcenia Zawodowego Ministerstwa Edukacji i Nauki
|
“W pracy nauczyciela uczenie się jest równie ważne jak uczenie innych”
59-700 Bolesławiec
ul. Tyrankiewiczów 11